„Aјде!“ го осудува запоседнувањето на просторот пред Уставниот суд

Контрапротест пред Уставниот суд.

Платформата за граѓанска политика „АЈДЕ!“ го осудува запоседнувањето на просторот пред Уставниот суд, на кој беше најавен во јавноста и пријавен во МВР граѓанскиот протест и бдеењето за одбрана на Уставот. Со овој контрапротест, власта уште еднаш покажа дека е подготвена на сè за да го спречи владеењето на правото и да ги згази основните слободи и права на граѓаните […]

Read more

Да го одбраниме Уставот од Уставниот суд: Бдеење! 15-16.03.2016.

Бдеење за Уставот сѐ до оставка на (не)уставните судии (вторник, 15 март, 18 часот – среда, 16 март) АЈДЕ – Платформата за граѓанска политика ги повикува сите слободоумни граѓани и граѓанки на Република Македонија, сите членови на организации, здруженија, иницијативи, синдикати и политички партии, масовно да учествуваат на протестот и бдеењето за Уставот, затоа што (не)уставните судии во среда, на […]

Read more

Нов протест: (Не)Уставните судии ја попречуваат правдата!

Нaјава за нов граѓански протест „Да го одбраниме Уставот од Уставниот суд“: (Не)Уставните судии ја попречуваат правдата! (сабота, 5 март 2016, 13 часот, зграда на Уставен суд)

Read more

Најава за протест: Да го одбраниме Уставот од Уставниот Суд II

И денеска, четврток, 25.02.2016 година, во 17.30 часот, ќе протестираме на истото место – пред Уставниот суд на Република Македонија! Реквизити што треба да ги донесиме за денешниот протест да биде уште погласен и поенергичен од вчерашниот: тенџериња, лажици, тави, тавчиња, свирчиња, тапани, други разни тракатанци и секако, нашиот глас и нашето достоинство. Уставниот суд застана во одбрана на криминалците […]

Read more

Најава за протест: Да го одбраниме Уставот од Уставниот суд

Уставниот суд денеска застана во одбрана на криминалците од власта кои местеле избори. Во рекордно брзо време ја разгледа и ја прифати иницијативата за преиспитување на уставноста на измените на Законот за помилување, поточно за забраната Претседателот на државата да помилува лица осудени за изборни нерегуларности. Со ова, ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш покажа дека за нив правниот систем е само алатка […]

Read more

Најава за протест: Ноќ на ЛИЦЕТО на режимот

Почитувани сограѓани/ки, во сабота 31.10.2015 година во 21.00 часот, Ајде! има чест да ве повика да го одбележиме утрешниот празник попознат како „Ноќ на вештерките“ во македонски контекст. Нашиот настан го нарековме „Ноќ на ЛИЦЕТО на режимот“ затоа што е време да го покажеме режимот во неговата вистинска форма, а со тоа да им дадеме можност на нашите сограѓани да […]

Read more

Најава: Мирен протест против законот за цензура на „бомбите“

7 октомври, среда, 18:00 часот, пред Собранието на Република Македонија. Протест против најавениот предлог-закон за забрана на објавувањето на прислушуваните материјали. СТОП ЗА ЦЕНЗУРАТА! НЕ ГИ ДАВАМЕ БОМБИТЕ! НЕ ЈА ДАВАМЕ ВИСТИНАТА! СТОП ЗА ФАШИСТИЧКИ ЗАКОНИ! НЕМА ДА ВИ ПОМИНЕ! Причината е едноставна, имаме право на слободно информирање и изразување, а тоа право е повредно и повисоко од која било […]

Read more

Обвинителке, многу работа ве чека!

Граѓански собир пред Собранието на РМ на 15.09.2015. во 18 часот   АЈДЕ – Платформата за граѓанска политика ги повикува сите граѓани и граѓанки, во вторник, на 15 септември 2015, во 18 часот, да дојдат пред Собранието на Република Македонија, за да му дадеме поддршка на специјалниот јавен обвинител, но и јавно да му ги соопштиме нашите очекувања! Ние, граѓаните […]

Read more

Ајде! пред Влада: Спектакуларно сечење лента на оградите на власта!

(Покана за настан: 12 септември 2015, сабота, 13 часот.)   Почитувани сестри и браќа, Ве известуваме дека утре (сабота), 12 септември, 2015 година, со почеток во 13 часот, ќе имате можност да присуствувате на спектакуларното сечење лента на новата ограда на Владата на Република Македонија. За да присуствувате на настанот и за да ви биде издадена потврда за влез, треба […]

Read more

Писмо на граѓанските организации до ЕУ и САД: Имаме заедничка одговорност во врска со стабилноста и демократизацијата на Македонија

EN | SQ Скопје, 09.06.2015 Ова писмо ви го упатуваме во пресрет на новата рунда преговори која треба да се одржи во Брисел, на 10-ти јуни, меѓу двајцата лидери на најголемите политички партии во Македонија, со посредништво на еврокомесарот Јоханес Хан. Поводот за нашето обраќање, покрај потребата уште еднаш да потсетиме на „црвените линии“ до кои може да се оди […]

Read more
1 2